Jakim jesteś liderem?

Niech zgadnę, zgłosiłeś się do roli lidera bo wyróżniałeś się na tle innych osób, albo zgłosiłeś się na rekrutację i ciebie właśnie wybrali, albo ktoś odszedł lub go awansowali i nadarzyła się okazja, a może ktoś Cię namawiał, aż zadałeś sobie pytanie „a w sumie, czemu nie?!”. Tak to najczęściej wygląda. Duża większość osób obejmuje stanowisko kierownicze nie mając świadomości z czym to się wiąże.


Chcę abyś miał świadomość, że piszę o Tobie i jednocześnie piszę o sobie. Przeszłam taką ścieżkę, więc wiem, jak to się odbywa. Nie ma w tym nic złego, jeśli budujesz swoją świadomość roli jaką Ci powierzono. Problem pojawia się wówczas, gdy tej świadomości nie budujesz. Zaczynasz rywalizować
z podwładnymi, nadmiernie kontrolować, blokujesz potencjał z czasem możesz się wypalić.


Dobra wiadomość jest taka, że w roli lidera najważniejsze jest to, jakim człowiekiem jesteś,
a poszczególnych kompetencji możesz się zawsze nauczyć. W roli lidera kluczowe jest to, czy potrafisz osiągać cele i budować zaangażowanie pracowników. Zachęcam Cię do tego, abyś był świadomy istoty swojego przywództwa.


Jakiś czas temu poznałam zintegrowany model przywództwa ILM72. Na szkoleniu dowiedziałam się, że jest ponad 14 milionów stron skupionych na tym temacie. Aby się w tym odnaleźć przywództwo będzie tu rozpatrywane w dwóch aspektach: wydajności i wyznawców.


Zanim przejdę do samego modelu, zrobię jeszcze jedno doprecyzowanie: czym różni się przywództwo od zarządzania?


Dobry menadżer wykorzysta zasoby, aby osiągnąć zbilansowane i akceptowalne rozwiązanie. Najważniejsze dla niego są: planowanie, organizowanie, monitorowanie i kontrola. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, założony cel jest osiągnięty.


Dobry przywódca zrobi więcej. Najważniejsze dla niego są: motywowanie, samodzielność, zaangażowanie. Odblokuje potencjał organizacji ze wszystkimi korzyściami, jakie to niesie dla niej samej, dla zespołu, dla poszczególnych jego członków.


Zarządzanie najczęściej korzysta z języka kontroli, planowania, analizowania, a za osiągnięcie celu odpowiada menadżer.


Przywództwo natomiast używa języka motywacji, zaufania, powierzania zadań, a za osiąganie celu odpowiedzialni są wyznawcy.


Menadżerowie i przywódcy starają się robić to samo, czyli osiągać cele za pośrednictwem innych osób. Dla uproszczenia nazywam ich w tym artykule liderami.


Zatem, wracając do początku tego artykułu, zostałeś liderem i mniej lub bardziej świadomie osiągasz cele. Zachęcam Cię teraz do refleksji na temat tego, jakim liderem jesteś.

Abyś mógł się nad tym zastanowić, przedstawię Ci poniżej skale modelu ILM72.

Skale szczegółowe opisują jaki jest Twój styl:

Skale ogólne pisują na czym i w jakim stopniu się koncentrujesz:

Skale szczegółowe opisują Twoje parametry i zwyczajnie pokazują Twój styl, który możesz zmieniać, jeśli tylko chcesz, dopasować się do kultury organizacyjnej, do kontekstu, do zmieniających się warunków, do potrzeb pracowników. Jeśli zrobisz badanie, to otrzymane raporty dadzą Ci wiele wskazówek na temat tego, jak daną skalę możesz rozwijać.


Skale ogólne pokazują Ci koncentrację i jeśli jesteś bardzo skoncentrowany na wynikach
i jednocześnie widzisz, że nie jesteś skoncentrowany na pracownikach i pracy zespołowej, to jest to wskazówka rozwojowa, ponieważ skuteczność przywództwa polega głównie na wydajności
i produktywności zespołu i te skale w szczególności warto i należy rozwijać.

Po co ja o tym piszę?


Piszę o tym po to, abyś uświadomiła sobie jakie są Twoje cechy, jako lidera. Czy jesteś bardziej menadżerem, czy może jesteś przywódcą. Abyś wiedział, że możesz rozwijać siebie w każdym wymiarze zarówno menadżera jak i przywódcy, w każdym przypadku bardzo istotne jest budowania skutecznych zespołów, aby dzięki nim osiągać zakładane czy pnadprzeciętne rezultaty.


Jeśli chcesz o coś zapytać, napisz do mnie lub zadzwoń. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, pomogę Ci ułożyć konkretny plan. Mam w tym doświadczenie własne i z kilu zrealizowanych procesów rozwojowych.
Bądź świadomym liderem.

Sprawdź, jakim jesteś liderem. Pobierz e-book.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *