Gdybyśmy wzięli dwie takie same firmy: jedną z mniejszą ilością pracowników, a druga z większą ilością pracowników i porównali te dwie firmy ze sobą, to łatwo doszli byśmy do wniosku, że menedżerowie z tej pierwszej lepiej zarządzają swoimi zasobami – ludźmi, bo pamiętajmy, że:
„Ludzie to jeden z największych i najcenniejszych zasobów organizacji”
Ważny temat
Bycie dobrym liderem jest niesamowicie ważne. Dobry lider przekłada się na efektywność firmy a efektywność firmy to konkretne pieniądze. Na rynku mamy wiele organizacji/firm, ale tylko nieliczne zwracają uwagę na efektywność:
- 50% organizacji nastawiona jest na działania a nie na efekty,
- 30% organizacji dokonuje pewnej próby weryfikacji efektywności, ale są one mało skuteczne – działają po omacku,
- 20% firm posiada skuteczny sposób oceny i monitoringu efektywności pracowników.
To oznacza, że tylko 20% organizacji świadomie i skutecznie wykorzystuje swoje zasoby – pracowników.
Obszary efektywności
Tu chciałabym Wam pokazać Matrycę Gilberta z 1996 roku, która nadal jest bardzo aktualna, jeśli chodzi o efektywność. Definiuje ona 6 obszarów efektywności:
- zasoby – to narzędzia, technologie, materiały, wyposażenie, finanse oraz dostawcy,
- organizacja/procesy – czyli jasne systemy raportowania, standardy, wsparcie menedżerskie, zarządzanie jakością, strategie, misje, wizja itp.,
- informacje – dostęp do informacji zwrotnej, wiarygodnych danych, materiałów itd.,
- wiedza/kompetencja – to wszelkiego rodzaju szkolenia, programy rozwojowe, coaching, mentoring, edukacja itp.,
- motywacje – czyli uznanie, udział w zyskach, bonusy, bezpieczeństwo pracy, możliwość awansu, dobre relacje wewnętrzne, itp.,
- jakość życia – opieka zdrowotna, aktywność fizyczna, dieta, wsparcie w sytuacjach stresowych.
Zapewnienie optymalnego poziomu we wszystkich obszarach zwiększa efektywność pracy.
Problemy w firmie – na co wskazują pracownicy i liderzy
Wchodząc do firmy, która ma problemy z efektywnością, jedną z pierwszych rzeczy, jaką się robi jest zadanie pytania pracownikom i menedżerom o to, w czym według nich leży problem. Najczęściej pracownicy wskazują jako problematyczne obszary:
- nieprawidłowy przepływ informacji, brak informacji na temat pracy, brak związku misji z podejmowanymi działaniami (wszyscy coś robią ale nie do końca rozumieją o co chodzi),
- czas w jakim są podejmowane decyzje, za duża liczba zmian w organizacji,
- niedopasowanie kompetencji do zadań (mamy inne predyspozycje zawodowe – profilowanie zawodowe jest niesamowicie ważne, utrata efektywności ze względu na niedopasowanie to 30%).
Kadra menedżerska za to wskazuje na:
- niekompetencje pracowników,
- brak motywacji pracowników.
Menedżer zrzuca odpowiedzialność na pracownika, a pracownik zwraca uwagę, że wina leży w organizacji. Na pierwszy rzut oka widać, że brakuje tutaj jednej bardzo ważnej rzeczy – sprawnej komunikacji na linii pracownik-menedżer. Lider, który potrafi połączyć dobrą organizację i komunikację, odniesie sukces.
Model MTQ48 i ILM72
Model MTQ48 i ILM72 służą do określenia charakteru pracy i kompetencji lidera. Model MTQ48 to Badanie Odporności Psychicznej – niesamowicie ważne i polecam je robić jako pierwsze. Natomiast ILM72 to Zintegrowany Model Przywódctwa, który powie Ci, jakim jesteś liderem. Na podstawie tych testów można wytypować obszary, nad którymi warto pracować oraz wytypować obszary, na których dobrze jest się skupić.
Dzięki takiej wiedzy możesz stać się jeszcze lepszym liderem!
Zapraszam Cię do przyjrzenia się e-bookowi Zintegrowany Model Przywódctwa, który otrzymasz zapisując się na newsletter.
Sprawdź, jakim jesteś liderem. Pobierz e-book
Co wyróżnia najlepszych menedżerów od przeciętnych – dlaczego niektórzy liderzy są skazani na sukces?
Lider, który odnosi sukces, to człowiek, który potrafi:
- powiązać kompetencje z rezultatami, czyli potrafi powiązać właściwą osobę z właściwymi zadaniami,
- świetnie komunikować się na wszystkich poziomach,
- sprawnie budować zespół i nie boi się tego oraz potrafi podejmować zmiany w zależności od sytuacji,
- rozwiązywać problemy i podejmować nawet trudne decyzje.
Historia Anny (imię zmienione)
Anna wróciła do firmy po dłuższej nieobecności i spotkała się z ogromną ilością problemów. To spowodowało załamanie się i spadek motywacji. Anna jednak się nie poddała i postanowiła ze mną popracować nad byciem lepszym liderem. Najpierw wykonała test MTQ48, w którym wyszło, że ma problem z zaangażowaniem oraz, że wykonuje czynności tak, jak czuje, słabo się czuje z tabelkami i wykresami. Z testu wyszło także, że Anna ma szczególna siłę w reagowaniu na kryzys i na tym oparła swoje zaangażowanie. Po 5 spotkaniach zrobiła test ILM72, w którym wyszło, że słabo się czuje w pracy w zespole, chociaż w pracy 1 na 1 nie ma większych problemów. Stąd został wytypowana przestrzeń do pracy. Praca nad sobą trwała 6 miesięcy, ale obecnie Anna znacznie lepiej zarządza zespołem, zwiększyła jego efektywność.
Historia Piotra (imię zmienione)
Przykład Piotrka jest bardzo ciekawy. Jest on bardzo wrażliwym i opiekuńczym mężczyzną i organizacja chce go awansować. Przed awansem zarządzał 1000 ludźmi i 8 menedżerami. Zarządzał do tej pory w ten sposób, że cierpiał na bezsenność, nie lubił wyzwań, czuł się niepewnie i miał ogromny problem z wewnętrznym krytykiem. Przy tym Piotr jest niesamowitym ekspertem i lubi pracować z ludźmi. W ciągu 3 miesięcy po zrobieniu testu ILM72 rozwałkował temat delegowania, raportowania, optymalizacji, komunikacji, zatrudnił i wyszkolił swojego następcę, przedłużył swój sen, chociaż nad tym nadal pracuje.